Kış Bahçesi Tek Eğim Çatı

Kış bahçeleri, insanların kış aylarında da yaz aylarında da konforun sınırlarını adeta zorlamalarını mümkün kılan ve bu hususta hem dekoru hem de avantajları ile son zamanlarda yaygın olarak tercih edildiği görülen bir bahçe türüdür. Bu bahçesinin farklı tasarımları mevcuttur. Gerçekleştirilen yapılar dikkate alınıp bu hususta incelemeler yapıldığında ise yaygın olarak tek eğim çatı modeli bulunan kış bahçelerinin tercih edildiği görülmüştür. Bunun temel iki nedeni vardır. Bahsi geçen nedenler aşağıda verildiği gibidir.

Eta yapı, tek eğimli çatılara farklı bir soluk kazandırarak, çatının tamamını güneşten korumak amacı ile “Eta Gölgelendirme Sistemi” adı verilen sistem ile kaplamayı mümkün kılmıştır. Detaylı bilgi almak isteyen kişilerin siteyi incelemeleri mümkündür.

 


Neden Tek Eğim Çatı?

Tek eğim çatı bağlamında tercih edilirliği arttıran temel iki unsur, aşağıda verildiği gibidir.

  1. Tek eğimli çatı modeli, metrekare hesabı yapılarak değerlendirildiğinde, diğer çatı türlerine kıyasla daha ekonomiktir.
  2. Tek eğimli çatıyı bu denli tercih edilir kılan bir diğer unsur ise, insanların düşünce ve algıları ile ilgilidir. Çünkü özellikle eve sonradan eklenen kış bahçelerinde insanlarda şu algı oluşur; “Ya diğer çatı modelleri evim ile bir uyum içerisinde olmazsa?” Bu da, insanları daha farklı ve alışılmışın dışında tercihler yapmaktan alıkoyar. Çünkü tek eğimli çatı tipi, temel itibari ile hemen her evin yapısına ve mimarisine kolaylıkla uyum sağlayabilir. Ayrıca sonradan eklenmiş, alakasız ve bağımsız bir görünüm oluşmasını da engeller.

 

Tek Eğimli Çatı Avantajları Nelerdir?

  • En temel ve önemli özellikleri, ısı yalıtımlı yapılarıdır. Bu, özellikle kış aylarında ısı alışverişini engellemesi sebebi ile oldukça avantajlıdır.
  • Kış bahçesi olumsuz hale getiren en temel unsur, çatılarının dayanıklı olmadığı ya da çatılarının üzerine ısı ya da güneş kontrol camlarının uygulanamadığı düşüncesidir. Oysa tek eğimli çatılarda, çatı üzerine ısı ve güneş kontrol camlarının sorunsuz bir şekilde yerleştirilebilmesi mümkündür.
  • Çatının, kış bahçesinin tasarım ve fonksiyonu ile ilgili diğer unsurları etkileme ihtimali söz konusu değildir. Yani tek eğim çatı ile her türlü vasisdas açılım, kanat, sürme, katlanır kapı ya da pencere opsiyonlarının kullanılması mümkündür.

Teklif İste