Kış Bahçesi Çift Eğim Çatı

Çatı, bir yapının en temel unsurudur. Çünkü soğuktan, yağmurdan, kardan, kıştan ya da güneşten korunmayı mümkün kılan çatıdır. Bu sebeple kış bahçesi yapılırken hangi çatı türünün seçileceği, hangi çatı türünün hangi iklim tiplerine daha uygun olduğu özellikle araştırılmalıdır. Bu bağlamda çatı türlerinden biri olan çift eğim çatı ile ilgili elde edilmiş olunan detaylar ve bilgiler aşağıda verildiği gibidir.

Çift Eğim Çatı Nedir?

Çift eğim çatı, ya da diğer isimleri işe beşik çatı veya çift satıhlı çatı, temel itibari ile iki tarafında da akıntı için yer bulunan çatı şeklidir. Bu çatının dışarıdan bakıldığı zaman “ üçgen “ şeklinde görüldüğünü söylemek mümkündür. Özellikle kış bahçeleri hesaba katıldığında, bu çatı türünün yoğun olarak tercih edildiği görülür. Buna dış görünüşünün yarattığı modern olgu veya görüntünün sebep olduğu düşünülür. Bu kısmen doğru bir düşünce olsa da, eksik yönleri mevcuttur. Bu yönler ve avantajlı yanları ise aşağıda verildiği gibidir.

 


Çift Eğim Çatı Avantajları Nelerdir?

Tek eğim çatı bağlamında tercih edilirliği arttıran temel iki unsur, aşağıda verildiği gibidir.

  1. Kış bahçesi dendiği zaman akla ilk gelen çatı formu, çift eğim çatı ya da beşik çatı adı verilen çatı formudur. Çünkü bu çatı formunun, genel itibari ile dış görünüşü fazlasıyla etkilediği ve bu bağlamda evin geri kalanı ile her zaman daha uyumlu olduğu görülmektedir. Yani sonradan yaptırdığı ya da sonradan revize ettirdiği kış bahçesinin evi genelinden bağımsız olmasını istemeyen kişilerin, aradıkları o “ bütün “ görünüş için bu çatı formunu seçmeleri gereklidir.
  2. Çift eğim çatı ya da çift satıhlı çatı adı verilen çatının sunmuş olduğu bir diğer avantaj, özellikle işlev / fonksiyon ile ilgilidir. Genel itibari ile kış bahçeleri, kış aylarını keyifli geçirmek amacı ile yapılmış olan bahçelerdir. Bu bahçelerin çatılarının da kar yapma ihtimali bulundurularak yapılmaları gereklidir. Aksi durumda yağan kar çatıda birikecek, bu zamanla bazı zahmetleri beraberinde getirecektir.

 

Teklif İste