Kış Bahçesi Çatı Süsleri

Çatılar, yapıların en önemli unsurlarındandır. Çünkü dışarıdaki havanın ve diğer unsurların yalıtıcı unsuru çatıdır. Çatısı olmayan bir evin de kış bahçesinin de temel işlevini tamamen kaybedeceği görülmektedir. Bunun nedeni ise şudur; ev alan birinin amacı yaz aylarında güneşin kavurucu sıcağından, kış aylarında ise karın dondurucu soğuğundan kurtulmaktır. Bu sebeple çatının işlevi oldukça fazladır. Bu bağlamda işlevi bu denli çok olan bir yapının süslenmesinin ve güzelleştirilmesinin istenmesi ise kaçınılmazdır. Çatının genel görünümünün iyileştirilmesi için tasarlanmış temel çatı süsleri ise aşağıda verildiği gibidir.

Daha modern, daha işlevli ve daha estetik bir çatı görüntüsüne sahip olmak isteyen kişilerin, Eta Kış Bahçesi ile iletişime geçmeleri ve bu doğrultuda çatı süsleri elde etmeleri mümkündür.


Çatı Süsleri Nelerdir?

Tek eğim çatı bağlamında tercih edilirliği arttıran temel iki unsur, aşağıda verildiği gibidir.

Çatı süsleri hakkında bilgi vermeye başlamadan önce, çatı süsleri çeşitlerinin neden olduğu ve bunların işlevlerinin neler olduğu bilinmelidir. Bu bağlamda çatı süsleri adı altında ele alınması gerekli olan unsurlar aşağıda verildiği gibidir.

 1. Mahya
 2. Duvar dibi
 3. Köşe kaplama
 4. Oluk gizleme
 5. Döşeme kaplama
 6. Alın kapama

 

Çatı Süsleri Avantajları Nelerdir?

Yukarıda verilmiş olunan listede yer alan ürünler ve bu ürünlerin sunmuş olduğu avantajlar şu şekildedir:

 • Mahya: mahya, temel itibari ile çatıların omurga birleşimlerinde meydana gelen kötü görüntünün giderilmesi mümkün hale gelmektedir.
 • Duvar dibi: temel itibari ile duvar dibinden kaynaklı olarak ortaya çıkması muhtemel olan su sızmalarının, karın beraberinde getirdiği sorunların duvar dibi kaplama ile giderilmesi ya da tamamen üretilmesi mümkündür. Türkiye’de ise “ uzun süren ilk ar – ge çalışmalarının sonucunda ve talep doğrultusunda üretimi gerçekleştirilmiştir.
 • Köşe kaplama, zamanla ya da çeşitli nedenler ile ortaya çıkan ve köşe kaynaklı olan açıkların ve burası kaynaklı olan sorunların giderilmesi amacı ile gerçekleştirilmiş tasarımlardır.
 • Oluk kaplama, temel itibari ile yapıların saçaklardan kaynaklı olarak ortaya çıkan görüntünün iyileştirilmesi ve oluk alınlarının giderilmesi amacı ile gerçekleştirilen bir üründür.
 • Alın kaplama, doğrudan alında meydana çıkan açıklıkların ve bu açıklık kaynaklı olarak ortaya çıkması muhtemel olan olumsuz durumların giderilmesi amacı ile gerçekleştirilen yapılardır.

Teklif İste